معرفی جگوار XE SV Project 8، قوی‌ترین سدان تاریخ جگوار

[ad_1]جگوار پس از یک پیش‌نمایش در ماه گذشته، سرانجام مدل XE SV Project 8 را به‌طور رسمی معرفی کرد. این ماشین که توسط بخش خودروهای ویژهٔ جگوار-لندروور یا به‌صورت مخفف SVO ساخته شده است می‌تواند قاتلی برای سدان‌های اسپرت آلمانی باشد زیرا به یک نیروگاه 5 لیتری V8 سوپرشارژ مجهز شده است که 600 اسب بخار قدرت دارد. این موتور که به یک گیربکس هشت سرعتهٔ کوئیک‌شیفت متصل است، این سوپرسدان را ظرف تنها 3.3 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر در ساعت رسانده و نهایتاً امکان دست‌یابی به حداکثر سرعت 320 کیلومتر در ساعت را برای آن فراهم می‌کند.


این ارقامِ عملکردی مشابه سوپراسپرت‌ها بوده و به همین دلیل، جگوار این سدان اسپرت و توانمند را نقطهٔ اوج سدان‌های عملکردی دنیا می‌داند. XE SV Project 8 در بیرون به سپر جلوی فیبر کربنی، کاپوت فیبر کربنی و یک اسپلیتر قابل تنظیم مجهز شده است. تیم SVO همچنین پانلی مسطح در کف خودرو و سپر عقب فیبر کربنی با یک دیفیوزر تهاجمی را نیز نصب کرده‌اند. دیگر موارد ظاهری برجستهٔ این سوپرسدان بریتانیایی هم شامل رینگ‌های آلومینیومی 20 اینچی فورج‌کاری شده و بال عقب قابل تنظیم می‌شود.

برای تحت کنترل قرار دادن همه‌چیز، مهندسین جگوار یک سیستم تعلیق کاملاً تجدیدنظر شده با فنرهای سفت‌تر و دامپرهای متغیر با قابلیت تنظیم دستی را در این خودرو بکار گرفته‌اند که می‌تواند جهت استفاده در پیست‌ها، ارتفاع ماشین را 15 میلی‌متر کاهش دهد. XE SV Project 8 همچنین به یک دیفرانسیل الکترونیکی فعال با یک خنک‌کنندهٔ روغن و ترمزهای کربن سرامیکی مجهز شده است؛ بنابراین XE SV Project 8 اولین خودروی جاده‌ای دنیا است که همانند خودروهای فرمول یک در سیستم ترمز آن از سیلیکون نیترید استفاده شده است. علاوه بر این، برای کمک به انتقال تمامی نیروی عظیم 600 اسب بخاری این سوپرسدان به سطح مسیر، مطمئناً به سامانهٔ چهارچرخ محرک هم مجهز شده است.


داخل XE SV Project 8 نیز کاملاً به شکل اسپرت ارائه شده است. برای این کار، طراحان یک غربیلک فرمان اسپرت با روکش آلکانترا و تریم فیبر کربنی براق را در این خودرو نصب کرده‌اند. این سدان اسپرت به‌صورت استاندارد با چهار صندلی عرضه می‌شود اما امکان سفارش پکیج پیست هم برای آن وجود دارد که در این صورت خودرو مجهز به تنها دو صندلی مسابقه‌ای در جلو با کمربندهای چهار نقطه‌ای شده و بجای صندلی‌های عقب هم یک رول کیج نصب می‌گردد.

رئیس بخش خودروهای ویژهٔ جگوار-لندروور آقای «جان ادواردز» در مورد XE SV Project 8 گفته است:
«هدف SVO ساخت خودروهایی است که مرزهای لوکس بودن، عملکرد و توانمندی را درنَوَردند. XE پروژه 8 نمونه‌ای عالی است که نشان می‌دهد زمانی که طراحان، مهندسان و متخصصانِ تولید فرصت ساخت یک خودروی اسپرت عالی را بدون محدودیت به دست می‌آورند، چه اتفاقی می‌افتد».


از جگوار XE SV Project 8 تنها 300 دستگاه ساخته خواهد شد که همگی از نوع فرمان چپ خواهند بود اما متأسفانه تمام این مزایا و عملکردِ فوق‌العاده، ارزان به دست نمی‌آید چراکه قیمت این خودرو از 150 هزار پوند آغاز می‌شود.

[دانلود ویدئو]

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *