معرفی آستون‌مارتین DB11 با قلب V8 مرسدس-آام‌گ

[ad_1]
آستون‌مارتین همواره به پیشرانه‌های V12 خود معروف بوده است اما مطمئناً در تاریخ این شرکت بریتانیایی برخی مدل‌های V8 به‌یادماندنی هم وجود دارند. یکی از این خودروها می‌تواند نسخهٔ جدید مدل DB11 باشد. آستون‌مارتین سال گذشته این خودرو را با پیشرانهٔ 5.2 لیتری DB9 معرفی نمود اما حالا این شرکت نسخهٔ هشت سیلندر DB11 را معرفی کرده که به پیشرانهٔ 4 لیتری V8 بای‌توربو مجهز است. هرچند این موتور قدرت کمتری نسبت به نمونهٔ V12 دارد اما سبک‌تر بوده و قیمت پایهٔ DB11 با موتور V8 نیز 199 هزار دلار است که 17,500 دلار از DB11 مجهز به موتور V12 کمتر است.

اگر این پیشرانهٔ 4 لیتری V8 بای‌توربو به نظرتان آشنا می‌رسد باید بدانید که این موتور نتیجهٔ مستقیم همکاری میان آستون‌مارتین و مرسدس بنز است. این همان پیشرانه‌ای است که در تعدادی از محصولات مرسدس-آام‌گ مانند AMG GT بکار می‌رود. این موتور در AMG GT S قدرتی برابر با 520 اسب بخار دارد که خروجی آن در DB11 هم تقریباً همین مقدار است اما آستون‌مارتین می‌گوید مهندسانش با برنامه‌ریزی مجدد موتور و سایر موارد مربوط به ECU، کاری کرده‌اند تا این موتور ساخت مرسدس احساس و صدایی داشته باشد که مردم از آستون‌مارتین انتظار دارند.

در مقایسه با موتور V12، این پیشرانهٔ V8 تقریباً 100 اسب بخار قدرت کمتری دارد اما گشتاور آن که برابر با 695 نیوتن متر است، تقریباً با گشتاور 700 نیوتن متری موتور V12 یکسان است. در بخش عملکرد نیز هر دو نسخهٔ DB11 تقریباً مشابه هم عمل می‌کنند به‌گونه‌ای که مدل V8 ظرف 4 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد که تنها یک‌دهم ثانیه از نمونهٔ V12 بیشتر است. همچنین آستون‌مارتین می‌گوید حداکثر سرعت DB11 نیز از 320 کیلومتر در ساعت در نمونهٔ V12 به 300 کیلومتر در ساعت در نسخهٔ V8 رسیده که هنوز هم سرعت کمی نیست.

اما شاید مهم‌تر از همهٔ این‌ها کاهش 155 کیلوگرمی وزن دماغهٔ نسخهٔ V8 آستون‌مارتین DB11 باشد که قطعاً بر روی عملکرد آن تأثیر خواهد داشت. علاوه بر این، مهندسان مرسدس بنز این موتور را با سیستم روغن‌کاری موسوم به کارتل خشک طراحی کرده‌اند که اجازه می‌دهد موتور در بخش پایین‌تری در خودرو نصب گردد. همچنین آستون‌مارتین به جهت چابکی بیشتر، تعلیق DB11 هشت سیلندر را دوباره تنظیم کرده است. همهٔ این موارد منجر به ارائهٔ هندلینگی بهتر در این گرند تورر بریتانیایی خواهد شد. در بیرون، نسخهٔ هشت سیلندر DB11 تقریباً با نمونهٔ DB11 یکسان است و فقط با چراغ‌های جلوی تیره، دو دریچهٔ کاپوت بجای چهارتا و رینگ‌های منحصربه‌فرد از نمونهٔ V12 متمایز شده است. در داخل اما تمامی آن چیزهایی که در DB11 دوازده سیلندر وجود دارد در نمونهٔ V8 هم پیدا می‌شود.

رئیس آستون‌مارتین آقای اندی پالمر در مورد این خودرو گفته است:

«DB11 کامل‌ترین و پیشرفته‌ترین خودرویی است که تاکنون آستون‌مارتین ساخته است. حال با استفاده از این موتور جدید V8 ما خودروی ارزان‌تری را ارائه کرده‌ایم که هنوز هم دارای عملکردی استثنایی و شخصیتی قابل‌توجه است که محصولات آستون‌مارتین را از رقبا جدا می‌کند. همچنین من افتخار می‌کنم که DB11 مجهز به پیشرانهٔ ساخت شریک فنی ما، مرسدس-آام‌گ شده است زیرا ما به پیشرانه‌ای استثنایی دست یافته‌ایم که نیازها و خواسته‌های یک آستون‌مارتین را برآورده می‌کند».

از هم‌اکنون سفارشات برای خرید DB11 V8 پذیرفته می‌سود و انتظار می‌رود در اواخر امسال تحویل آن آغاز گردد؛ بنابراین اگر خواهان یک کیک بریتانیایی با شکلات آلمانی هستید می‌توانید سراغ این خودرو بروید. آستون‌مارتین این نسخهٔ جدید DB11 را در جشنوارهٔ سرعت گودوود در اواخر این هفته به نمایش عمومی درخواهد آورد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *